Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota

Kupując złoto można bezpiecznie ulokować kapitał i być spokojnym o inflację i inne zawirowania na rynkach światowych. “W okresach ryzyka systemowego i złoto, i dolar, na ogół, stosowane są jako aktywa azyle i mogą poruszać się w jednym kierunku”, – powiedział Juan Carlos Artigas, szef działu badań Światowej Rady Złota. W celu ogólnego zrozumienia bilansu rynkowego należy wiedzieć, że duża część popytu na złoto jest mniej więcej równomiernie rozłożona między instrumentami inwestycyjnymi a wyrobami jubilerskimi. To znaczy, że nie jest ono stosowane w przemyśle, jak ropa czy czarne metale i dlatego reaguje na siłę nabywczą waluty inaczej.

prognoza cen złota

Jest wiele rzeczy, których nikt nie przewidzi a zdarzają się i mają kolosalny wpływ na rynki całego świata, w tym także na ceny złota. Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem). Według danych firmy konsultingowej Coalition w 2020 r. Zarobek 50 największych banków inwestycyjnych z handlu metalami szlachetnymi podwoi się i wyniesie $2,5 miliarda.

W minionych dniach, a dokładnie 25 marca, zrobiło się głośno o deklaracji Centralnego Banku Rosji, który zaproponował skup złota w cenie 5000 rubli za gram. Skup miałby być prowadzony w dniach 28 marca do końca czerwca tego roku. Oferta na tamten moment nie prezentowała się zbyt atrakcyjnie. Surowce Ostatnie miesiące potwierdziły zasadność utrzymywania złota w dobrze zdywersyfikowanym portfelu. Zakładamy, że zainicjowany w lutym ruch wzrostowy ma spore szanse na kontynuację, co w praktyce oznacza kolejną próbę przełamania psychologicznej bariery 2000 USD/oz.

02-07 11:31 | Saxo Bank

Wśród nielicznych wzrostowych wyjątków znalazły się olej palmowy, pallad, rzepak i żywiec wołowy. Rozpoczyna się czwarty miesiąc gorącej fazy wojny rozpoczętej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Pomimo całego entuzjazmu związanego ze skuteczną obroną, pojawia się sporo zmartwień. Analitycy firmy Incrementum z Liechtensteinu przekonują do złota. To zmienność, która na tym rynku widywana jest bardzo rzadko….

Co więcej w takich momentach inflacja zwykle znajduje się na wysokim poziomie. Wg ekspertów Long Forecast cena otwarcia w 2024 r. Na początku lipca ceny otwarcia będzie już na poziomie $2701. Następnie rozpocznie się trend spadkowy, który potrwa do końca października. Potem sytuacja się zmieni i w grudniu cena wyniesie $3026.

Jak drożeje złoto?

We wspomnianym pandemicznym szczycie złoto dojechało do 7500 zł (dzięki dolarowi grubo poniżej 4 zł). W ostatnich dniach złoto z impetem sforsowało 8000 zł, a szczyt ustanowiło powyżej 8400 zł. W efekcie dolarowa cena złota od początku roku wzrosła o 5,5%, zaś wyrażona w złotych już o 13%.

W 2020 roku cena złota osiągnęła rekordowy poziom w wielu walutach, z kolei już początek roku 2021 nieco skorygował wartość kruszcu. Średnia cena uncji uplasowała się na poziomie 1685 dolarów amerykańskich. Z kolei w czerwcu po ponownej korekcie wyniosła 1775 dolarów amerykańskich. Złoto, razem z dolarem USA, który traci swoją funkcję jaką waluta rezerwowa, jest rynkowym instrumentem, azylem. Na wykresie pokazano przeciwną zależność długoterminową między indeksem dolara USA (biała linia) a dynamiką cen złota (żółta linia). W 2021 r., z różnych powodów, miało miejsce kilka wzlotów i spadków cen złota.

prognozy cen złota

Efektem może być ograniczenie zwyżek cen, a nawet tendencja do poruszania się ich w przedziale wahań. Wiele wskazuje na to, że rok 2022 będzie inny od swego poprzednika. Po pierwsze, pandemia Covid-19 powinna już definitywnie wygasać, więc światu odpadnie istotny czynnik etoro broker niepewności. Po drugie, wraz z nią wygaszone zostaną nadzwyczajne covidowe „stymulanty”, które były lejtmotywem roku 2021. Prawdopodobnie nie będzie już nowych bilionów dolarów transferów fiskalnych i finansowanych „dodrukiem” pieniądza przez banki centralne.

“Uncja złota w 2030 roku może kosztować 4800 dolarów, choć równie możliwy jest scenariusz, w którym cena przekroczy 8000 dolarów” – czytamy w raporcie. Ostatnią, ale nie mniej najlepsze biznesowe karty kredytowe dla małych firm ważną kwestią jest wydobycie metalu szlachetnego. Jeśli kopalnie złota wydobędą go więcej niż zwykle, nastąpi wzrost podaży surowca, czyli w efekcie spadnie jego wartość.

Medialny konkurent Tesli spółka Rivian opublikuje wyniki. Wall Street czeka na dane o wzroście…

Może się okazać, że zobaczymy wtedy znacznie więcej. W ciągu ostatnich miesięcy wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, rosnące globalne napięcie oraz ogólne spowolnienie wzrostu gospodarczego doprowadziły do stałego wzrostu cen złota na całym świecie. Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne sprzyjają inwestycjom w złoto. Oczekuje się, że średnia cena metalu szlachetnego w ciągu roku wyniesie $1925 za uncję. W tym tygodniu istotne dla cen złota – przynajmniej w perspektywie najbliższych dni i tygodni – będzie prawdopodobnie środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

prognoza cen złota

Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed. Umocnienie dolara zmniejsza atrakcyjność notowanego w nim złota. Kurs kruszcu spadał we wtorek do najniższej wartości od połowy grudnia 2021 roku. Upadłość ogłosił jeden z największych banków inwestycyjnych w Stanach, Lehmann Brothers. To wywołało ogromny szok i drugą falę kryzysu, która pchnęła ceny złota na nowe szczyty.

Cena złota powoli odzyskuje blask! Notowania kruszcu odbiły w górę i powróciły ponad 1800 USD za uncję

Jednak popyt w głównych krajach, konsumentach złota – Indiach i Chinach – w tym roku nie był na wymaganym poziomie. Ludzie sprzedawali swoje oszczędności w złocie lub zostawiali je, kiedy metal szlachetny rósł do rekordowego poziomu w miejscowej walucie. Wysoka wartość i wstrząsy gospodarcze, spowodowane pandemią, poderwały popyt konsumentów. Takim sposobem w pierwszym półroczu zakres zakupów produktów jubilerskich spadł o 46% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Przyczyną jest kwarantanna i spadek dochodów ludności.

Te kluczowe dane makro były zresztą ważne na rynkach także wielu innych aktywów, głównie ze względu na ich oczekiwany wpływ na wartość amerykańskiego dolara. Początek bieżącego tygodnia na rynku złota pokazał słabość strony popytowej. Cena kontraktów na ten kruszec, która w poprzednim tygodniu dotarła do poziomu 1880 USD za uncję, zniżkowała obecnie do rejonu 1840 USD za uncję. Tym samym, na rynku złota można mówić obecnie o nerwowej konsolidacji i poszu ..

Czy cena złota wzrośnie?

Trudno w to uwierzyć, ale złoto od dwóch lat tkwi w męczącej konsolidacji. Dwukrotnie dobiło do 2 050 USD za uncję – na początku sierpnia 2020 oraz na początku marca 2022 – ale przez ten poziom się nie przebiło. Wyceniane w USD, w ciągu 2 lat zyskało ledwie 6%, a w tym roku 1,5%.

W Afryce jest jeszcze większy potencjał, ale „podróż jest także dłuższa i kręta”. Wpływ automatyzacji i sztucznej inteligencji na rynki pracy jest obecnie trudny do przewidzenia i niejednoznaczny. Era niskiej inflacji i płaskich krzywych Phillipsa (niewrażliwość płac na niskie stopy bezrobocia) może zatem zakończyć się, a inflacja zacznie ponownie rosnąć. Jednak pamiętaj, że różne wydarzenia ekonomiczne i polityczne wpływają na jego wartość — zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Ewa Szmidt-Belcarz, kierująca Empikiem od siedmiu lat, odkupuje od funduszu Penta 51 proc.

W tym roku jego Berkshire Hathaway Inc. nabyła 20,9 mln akcji jednej z największych spółek na świecie, wydobywających złoto – Barrick Gold Corp. Główną przyczyną nadchodzącej recesji będzie podwyżka stóp w USA. Analitycy Incrementum przypominają, że w historii Fed ledwie 3 spośród 20 cyklów podwyżek stóp nie skończyły się recesją. Autorzy raportu zwracają uwagę, że zamieszanie na rynku złota i podwyższona zmienność pojawiła się po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.

Ceny złota w 2022 roku – co znaczą dla inwestorów?

Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96. Głównym sterownikiem wzrostu stała eurjpy czeka na rozwój wirusów i wybory w usa się zwiększone zainteresowanie inwestorów złotem jako środkiem ochrony przed inflacją. W zeszłym tygodniu mieliśmy okazję przekonać się, czy oczekiwania rynku odnośnie braku podwyżki stóp procentowych, na styczniowym posiedzeniu Fed, okażą się zgodne z polityką przedstawioną przez Jerome Powell’a. Bank centralny USA pozostawił stopy procentowe na poziomie 0-0.25% ..

Złoto wraca do łask inwestorów?

Credit Agricole obniżył prognozę dynamiki PKB Polski w ’22 o 0,8 pkt. Ekonomiści Credit Agricole obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2022 r. Równocześnie analitycy CA oczekują, że średnioroczna inflacja sięgnie w tym roku 8,0 proc. Wzrost gospodarczy powinien pozostać dodatni, ale z kwartału na kwartał zapewne będzie coraz słabszy.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, nie wykluczył podniesienia stóp o 75 pb na następnym posiedzeniu,… Niektórzy analitycy techniczni zapowiadali na drugą połowę czerwca ruch w górę do poziomu 1900 dolarów za uncję. Podkreślali jednak, że zagrożeniem dla notowań “żółtego metalu” mogą być decyzje Fed. Amerykański bank centralny w zeszłym tygodniu rzeczywiście zaostrzył politykę monetarną, podnosząc stopy procentowe o 75 punktów bazowych, co było największym jednorazowym ruchem od 1994 roku. W tej sytuacji do wzrostu cen złota nie doszło – wręcz przeciwnie, nastąpiła realizacja zysków. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl NASDAQ z perspektywą cofnięcia do pkt.

A to i tak lepiej niż gwiazda ostatnich lat – notowania palladu zakończyły rok 2021 ze stratą przeszło 22%. Zawiodła także platyna, która została przeceniona market update september 3 nfp day o 10,5%. Generalnierynki metali szlachetnych były w zasadzie jedynym segmentem rynku finansowego, którego nie objęła „hossa wszystkiego” .

Jednak w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa wystąpienia recesji, argumenty przemawiające za bykami są tak dobre, jak nie były od pewnego czasu – twierdzi Craig Erlam z OANDA. Prognozy długoterminowe cen dowolnego aktywu inwestycyjnego są bardzo przybliżone i mogą zmieniać się w zależności od wszelakich czynników. Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503. Zgodnie z prognozami analityków wartość złota na początku stycznia 2027 roku przekroczy $3500.

發佈留言

Sign up for our Newsletter